جوابدهی آنلاین
28 مهرماه ؛ روز جهانی پوکی استخوان
Armin Pathobiology Laboratory

28 مهرماه ؛ روز جهانی پوکی استخوان
 

 

 

 

 

 28 مهرماه (20 اکتبر)؛ روز جهانی پوکی استخوان

 

 

 

 

 

ممکن است دچار پوکی استخوان باشید، بدون آن که از بیماری خود اطلاع داشته باشید به همین سبب است که پوکی استخوان ”بیماری خاموش“ نامیده می‏‌شود. در مراحل اولیه‏ ی بروز پوکی استخوان، علائم آن به ندرت ظاهر می‏‌شود، که این ظاهر نشدن علائم تشخیص بیماری را دشوار می‏‌کند.

 


 

 

 

 

 روز جهانی بیماری پوکی استخوان

 
اهمیت پوکی استخوان به حدی است که سازمان بهداشت جهانی WHO روز 20 اکتبر (28 مهرماه)  را به عنوان روز جهانی پوکی استخوان یا همان استئوپروز نامگذاری کرده‌است.

 

 

 

 

 

پوکی استخوان بیماری خاموش


فرد ممکن است بدون آن که خود متوجه شود به پوکی استخوان مبتلا شده باشد، در واقع به همین علت است که پوکی استخوان بیماری خاموش نامیده می‌شود. متاسفانه علائم بالینی در مراحل اولیه  بیماری پوکی استخوان وجود ندارد. اما در مراحل پیشرفته از روی عوارض می توان به وجود این بیماری پی برد. عوارض پوکی استخوان عبارتند از: شکستگی خودبه خودی با کمترین ضربه بر استخوان‌ها بخصوص در نواحی ران و لگن، کمر و ستون مهره ها که غالبا این اولین علامت است.
 

کمر درد شدید در نقطه خاص که نشانه شکستگی است. شکستگـی‌هـای حاصـل از بیماری پوکی استخوان، به طور عمده درنواحی گردن، استخوان ران، مهره‌های ستون فقرات و استخوان‌های مچ دست، رخ می‌دهد حتی گاهی شکستگی‌های خودبه خودی مهره‌ها، گردن و استخوان ران نیز دیده شده‌است. وقتی بیماری خیلی شدید باشد، فشارهای خفیفی مثل خم شدن به جلو، عطسه یا سرفه کردن نیز می تواند باعث شکستگی مهره شود.
از عوارض دیگر این بیماری تغییر شکل ستون فقرات است که موجب انحنای پشت یا قوز درآوردن می‌شود. کوتاه شدن قد نیز می تواند عارضه‌ای از این بیماری تلقی شود حتی بعضی محققان عقیده دارند افتادن دندان‌ها در سال های بالا نیز ناشی از همین پوکی استخوان است.

 

 


  • خیابان قائم مقام فراهانی، نبش کوچه هشتم، پلاک 155 (ساختمان پزشکی 183)، طبقه اول

  • 41884 (021)

  • 86781835 (021)

  •   info@arminlab.com