جوابدهی آنلاین
سیفلیس (Syphilis)
Armin Pathobiology Laboratory

سیفلیس (Syphilis)سیفلیس

سیفلیس چیست؟

سیفلیس (Syphilis) یک بیماری مقاربتی (STD) است که توسط باکتری تروپونما پالیدم‌ (Treponema pallidum) ایجاد می‌شود و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به مشکلات جدی گردد. درمان این بیماری با روش‌های صحیح، کار دشواری نیست. سیفلیس دارای مراحل مختلفی (اولیه، ثانویه، نهفته وسوم) است که هر مرحله علائم و نشانه‌های مخصوص به خود را دارد.

 

میزان شیوع سیفلیس چقدر است؟

طبق گزارش WHO در سال 2008 تعداد 10.6 میلیون نفر به Trichononas Vaginalis مبتلا هستند.

 

سیفلیس چگونه منتقل می‌شود؟

در صورت تماس مستقیم با زخم ایجاد شده در حین روابط جنسی توسط این باکتری در ناحیه تناسلی امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد. این زخم‌ها بر روی ناحیه تناسلی یا اطراف آن و هم‌چنین در ناحیه مقعد، لب یا در دهان ایجاد می‌شود. هم‌چنین سیفلیس می‌تواند در دوران بارداری از مادر آلوده به جنین انتقال داده شود.

 

خطر ابتلا به سیفلیس چگونه کاهش می‌یابد؟

تنها راه جلوگیری از آلوده شدن، نداشتن روابط جنسی با شخص آلوده است.

برای اشخاصی که روابط جنسی دارند، توصیه می شود:

·        تا حد امکان از داشتن ارتباط جنسی با افراد مشکوک دوری شود.

·        در حین رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود. کاندوم های لاتکس محافظت خوبی دارند. در صورت حساسیت نسبت به لاتکس از کاندوم های polyurethane استفاده گردد. کاندوم باعث عدم انتقال سیفلیس از طریق برقراری ارتباط مستقیم با زخم می‌شود. ولی گاهی اوقات این زخم‌ها در نواحی دیگری که توسط کاندوم پوشش داده نشده است، ایجاد می‌شوند. تمامی این زخم‌ها امکان انتقال سیفلیس را ممکن می‌سازند.

 

خطر ابتلا به سیفلیس برای چه افرادی وجود دارد؟

هر شخص می‌تواند از طریق روابط جنسی محافظت نشده به این عفونت مبتلا شود.

مشورت صادقانه با پزشک به ضرورت انجام آزمایش بیماری مقاربتی کمک می‌کند. انجام آزمایش سیفلیس برای خانم‌های باردار نیز توصیه می شود.

 

خطرات سیفلیس در دوران بارداری چیست؟

مادر آلوده به سیفلیس می‌تواند در دوران بارداری، عفونت را به جنین منتقل کند. سیفلیس می‌تواند منجر به تولد نوزاد با وزن کم، زایمان زودرس و یا تولد نوزاد مرده شود. یک مادر باردار برای مراقبت از جنین خود، باید حداقل یک بار در طول دوره بارداری آزمایش سیفلیس دهد. اگر جواب آزمایش مثبت گردد، باید بلافاصله اقدامات درمانی برای وی صورت پذیرد.

 

نحوه تشخیص سیفلیس چیست؟

در اغلب موارد آزمایش سیفلیس بر روی نمونه خون انجام می‌گیرد، اما در برخی مراکز نمونه گیری از مایع موجود در زخم صورت می‌پذیرد. در حال حاضر آزمایش Treponema Pallidum PCR در مقایسه با کشت محیطی روش دقیق‌تری جهت تشخیص این عفونت در نواحی آلات تناسلی می‌باشد که در آزمایشگاه آرمین صورت می‌پذیرد.

 

آیا سیفلیس قابل درمان است؟

با استفاده از آنتی بیوتیک‌های مناسب طبق تشخیص پزشک می‌توان سیفلیس را درمان نمود. با این حال، این نوع از درمان نمی‌تواند آسیب‌هایی را که تا کنون بر اثر سیفلیس ایجاد شده است را برطرف نماید.

 

آیا پس از درمان سیفلیس، مجددا احتمال ابتلا به آن وجود دارد؟

یک‌بار مبتلا شدن به سیفلیس عدم ابتلای مجدد آن را تضمین نمی‌کند. حتی پس از درمان موفق سیفلیس، احتمال ابتلای مجدد آن وجود خواهد داشت. تنها تست‌های آزمایشگاهی تایید می‌کنند که فرد دچار این عفونت می‌باشد یا خیر. پیشنهاد می‌شود آزمایشاتی به منظور پیگیری انجام گیرند تا از موفق بودن درمان اطمینان حاصل کرد.

 

آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین امید دارد با در دست داشتن تکنولوژی‌های برتر و ارائه خدمات بروز دنیا، نقش مهمی در بهبود سلامت جامعه ایفا کند.

 

آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین امید دارد با در دست داشتن تکنولوژی‌های برتر و ارائه خدمات بروز دنیا، نقش مهمی در بهبود سلامت جامعه ایفا کند.

 

منبع: www.cdc.gov وwww.who.int

 

 

 

  • خیابان قائم مقام فراهانی، نبش کوچه هشتم، پلاک 155 (ساختمان پزشکی 183)، طبقه اول

  • 41884 (021)

  • 86781835 (021)

  •   info@arminlab.com