جوابدهی آنلاین
مصاحبه با جناب آقای دکتر بیژن روستا
Armin Pathobiology Laboratory

مصاحبه با جناب آقای دکتر بیژن روستا  

 

مصاحبه با آقای دکتر بیژن روستا خراسانی

 

دکتر بیژن روستا، پزشک متخصص پاتولوژی متولد 1318 است. وی بعد از اخذ دییلم متوسطه از دبیرستان البرز  به کشور سوئیس رفته و  8سال به تحصیل در رشته پزشکی پرداخته و سپس طی 5 سال تلاش فراوان می‌تواند تخصص خود را در رشته پاتولوژی بگیرد. دکتر روستا دوسال به عنوان متخصص در کادر هیئت علمی دانشکده پزشکی لوزان سوئیس مشغول به فعالیت بوده است. وی سال 1351 به تهران بازگشته و در دانشگاه ملی آن زمان، (دانشگاه شهید بهشتی فعلی) استخدام شد و در همچنین در بخش پاتولوژی بیمارستان جرجانی شروع به کار کرده‌است. از همان سال در آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین خدمت آقای دکتر دیباج، بخش پاتوبیولوژی را اداره می‌کرده و به عنوان معاون آموزشی مرکز انتخاب شده‌است. بعد از انقلاب اسلامی ابتدا سرپرست بیمارستان جرجانی و سپس معاون آموزشی دانشکده شهید بهشتی و بعد از آن به مدت 1 سال و نیم، سرپرستی همان دانشکده را به عهده داشت.
  
تاریخچه آرمین از نگاه دکتر روستا 

به گفته دکتر بیژن روستا، آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین قبلاً در خیابان مشتاق، پشت ژاندارمری در یک خانه 2 طبقه دایر بود و مرحوم دکتر کمال‌الدین آرمین به شکل غیرحضوری آن را اداره می‌کرده و آقای دکتر دیباج عهده‌دار وظایف مهم آزمایشگاه بوده است. در آن زمان وی به جای آقای دکتر دیباج اداره این آزمایشگاه را به عهده داشت که فقط در حوزه پاتولوژی با نیروی انسانی بسیار کم  فعالیت می‌کرد. در حقیقت یک سازمان تخصصی و مفید با 3 تکنسین بود که یک نفر مسئول جمع آوری بافت‌ها و دونفر دیگر کار تکنولوژی پاتولوژی را انجام می‌دادند. 

 

 توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین
 
دکتر روستا با بیان این‌که در زمان شکل‌گیری آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین، بیشتر مراجعه‌کنندگان از شهرستان‌ها بودند، افزود: ما انواع گوناگون بافت‌ها از بیمارستان‌های استان‌های کشور دریافت می‌کردیم و وقتی جابه جا شدیم به بخش آمار بیماران کلینیکی آزمایشگاه نیز افزوده شد و آزمایشگاه کلینیکال دایر شد و بدین ترتیب آزمایشگاه آسیب‌شناسی  به صورت آزمایشگاه کامل پاتولوژی و تشریحی درآمد.
به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین، دکتر روستا درباره روند توسعه این آزمایشگاه گفت: در سال 1354 تصمیم گرفته شد که آزمایشگاه آرمین توسعه پیدا کند و به محل کنونی در خیابان قائم مقام فراهانی انتقال یابد. در نتیجه با برنامه ریزی‌های درست و پیوستن آقای دکتر محمد نایبی توانستیم بخش‌های کلینیکال و سرجیکال آزمایشگاه را راه‌اندازی و آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین را افتتاح کنیم. 
وی افزود: این آزمایشگاه از آن سال تا به امروز از نظر فیزیکی،ابزار کار و دستگاه‌ها به خصوص از جهت کادر علمی پیشرفت و توسعه داشته است.

 

مشکلات آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین  
 
بیژن روستا در ادامه از همکاری بسیاری از استادان جوان با این موسسه یاد کرد که در اوج گرفتن علم پاتولوژی تأثیرگذار بودند و خاطرنشان کرد: آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین به این سادگی توسعه پیدا نکرده است. مشکلات بسیاری از نظر قوانین، ضوابط، نحوه کار و به خصوص با کمبودها در دوران جنگ مواجه بود که به زحمت می‌شد آزمایشگاه را اداره کرد.
روستا درباره مشکلات آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین تصریح کرد: برای مثال، ما کمبود (زایلن)گزیلن را با نفت سفید جبران می‌کردیم، طوری که کل فضای آزمایشگاه مملوء از بوی نفت می‌شد. همچنین دستگاه  فروزن قدیمی داشتیم که در آزمایشات حین عمل برای تشخیص بافت استفاده می‌کردیم. متاسفانه این دستگاه بعضی مواقع کار نمی‌کرد. این‌ها جزئی از خاطرات شیرین اما استرس‌زا و نگران‌کننده آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین بود.

 

افتخارات آرمین
 

به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین، دکتر بیژن روستا درباره امتیازات این آزمایشگاه گفت: علی‌رغم تمام مشکلاتی که داشته‌ایم، اما در این 50 سال آمار بسیار خوبی از ازمایشگاه پاتوبیولوژی آرمین گزارش شده که هیچ اشتباه تشخیصی با وجود حجم زیاد نمونه‌های دریافتی نداشته و با مراکز آموزشی و دانشگاهی تعامل خوبی داشته است.                           

 

   لینک بخشی از مصاحبه با جناب آقای دکتر بیژن روستا:

https://www.aparat.com/v/vlsOR